A Travellerspoint blog

UTAH

sunny 35 °C

Zdravíčko. Budem pokračovať tam, kde sme skončili na posledy. V Page.
Chceli sme tam ostať ešte jednu noc a jeden deň kvôli návšteve Antelope kaňonu, tak sme kontaktovali jeden párik na Warshowers v Page. Bohužiaľ nás neprivítali najkrajšie. Jimova vyčítavá poznámka, že nie sme na bikoch, ale autom, nebola najpríjemnejšia (hoc celý náš príbeh bol vysvetlený v maili a oni odsúhlasili náš príchod. Mali by to čítať dôkladnejšie). Cítili sme sa tam ako na ihlách. V podstate sme si dali len sprchu, večeru, dobili baterky a čakali na ráno, keď odtiaľ vypadneme. Hneď ďalším sklamaním na to bola návšteva Antelope kaňonu. Prírodne parky v indiánskej rezervácii Navaho nepatria pod správu národných parkov USA, ale pod navažskú správu, takže naša permanentka neplatila. Samozrejme, že si naší milí indiáni účtujú veľké peniaze. Za vstup na parkovisko $6 a 2h prechádzka $25. Na obed až $40, to kvôli kolmému slnku a lepšiemu zážitku. Potom to tam môže vyzerať ako na fotke dole. Neskutočné prachy za to, čo vytvorila príroda a oni nemusia investovať skoro nič. Akurát to všetko oplotiť. Zlodeji sú to a nie indiáni. Seriózne nasraný odchádzame preč. Smer Monument Valley, kde opäť niečo chcú. $5 na hlavu len za to, že sa preveziete po okružnej ceste. Zhodou okolností tam riadila piesková búrka, tak fotím čo sa dá a padáme.

USA_10090_..zi_2007.jpg
Antelope kaňon, Arizona
1Panorama_6.jpg
Monument Valley, Utah
IMG_5711.jpg

Odchádzame do Utahu, smer mesto Moab. Raj horskej cyklistiky. Národný park "Arches N.P". Absolútne vyštýlovane mestečko. Samé outdoor obchody, cyklo obchody, požičovne všetkého možného, nadhodené ceny, skalolezci na každej skale a všade dookola nič, len červená skala a rieka Colorado. Cestou tam spíme po prvý krát v kempe, za ktorý aj platíme ($10), ale pekne bolo. Málo ľudí, súkromie, les, kopce dookola. Chceli sme vystúpiť na nejakú 3000covku, ale cestou pod kopec sme v lese dostali defekt. Na kameni som roztrhol pneumatiku, ale nič to. Správca kempu prišiel na pomoc, vymenili sme rezervu a v najbližšom meste som kúpil ojazdenú good-yearku a z výmenou nás to stálo iba $20. Z výstupu nebolo nič. Postavili sme stan na brehu seriózne studeného jazera a ráno som konečne sadol na bike a šliapal do Moabu. (115km,5h15min.) Som si konečne zamakal.

IMG_5765.jpg
3463mnm, Utah
IMG_5814.jpg
IMG_5811.jpg
IMG_5777.jpg
cestou do Moabu, Arizona, Utah
IMG_5742.jpg
Mexican hat (sombrero), dole hlavou

Každý večer riešime tú istú situáciu. Kde budeme spať. Hlavne v miestach blízko národných parkov. Všade sú značky typu "NO CAMPING", "NO OVERNIGHT PARKING". Stále sa však niečo nájde. Ak nie, čakáme do zotmenia a rozkladáme bivak v aute. Kapsy dopredu, biky von a mi mame vzadu pekný bunker. Ďalší deň sme v Arches parku. Vyťahuje biky, trošku sme sa previezli, blúdili v labyrinte červených skál a kaňonov a pobrali sa preč. Pár míľ na to sa to stalo. Autíčko prestalo počúvať. Prehrialo sa nám. Došli sme ešte asi dve míle k benzínovej pumpe v strede ničoho. Len diaľnica, vlaková trať, zablúdená srnka, zajace a náš stan. Ale osud to tak asi chcel, pretože sme tam stretli slávneho McQueena. Dobrý ujo z benzínky nám odobril kemping a sľúbil, že ráno zavoláme do nejakého servisu. Takže sme ďalší deň došli nejakých 20 míľ do Green River, na šťastie dole kopcom, dali si raňajky a chlapík zo servisu nám tak akurát vybral termostat. Že to už bude OK. Opýtal si $55. Auto sa aj tak začalo prehrievať. Ďalších cca 200 míľ sme jazdili tak, že keď sa to začalo prehrievať, dali sme pauzu, vychladli, doliali vodu a išli ďalej. Išlo to tak až kým sme dorazili do mestečka Toquerville v Utahu. Asi 130 míľ SV od Las Vegas po Interstate 15stke. Zhruba tu auto skončilo, minimálne k tomu už nemalo ďaleko. Medzi tým sme s utrpením prešli nejaké horské priechody, kde autíčko fučalo a vrelo, videli sme krásny Bryce kaňon, zašli na severnú stranu Grand kaňonu, ktorá nás veľmi nenadchla, akurát tak svojou veľkosťou, Anička trošku pobikovala, ja som pobikoval, stále sme prespávali na parkoviskách a odpočívadlách a kradli WIFI od McDonaldu. Jedno ráno som sadol na bike, že pôjdem. Bolo už asi 10h. Veď ma Anči dobehne. Prešlo však asi 5hodín a Anči nikde. Dosť nervózny, vystrašený, v hlave všelijaké scenáre a ono to slečna len trošku zaspala. Medzi tým som zmobilizoval Lenku a Ľuboša z požičaného internetu nejakej kaviarne, pretože práve v ten deň vypadol mobilný signál v celej doline. Sprvu vystrašený, potom nazlostený som si ani v kľude nepobikoval. S patričným prízvukom v mojom hlase som jej to potom vysvetlil. Toto sa nerobí.

IMG_5829.jpg
IMG_5832.jpg
tri klebetnice, Arches N.P., Utah
IMG_5833.jpg
ovečka, Arches N.P.,xUtah
IMG_5848.jpg
balanced rock, Arches N.P., Utah
IMG_5850.jpg
IMG_5871.jpg
Anči vo východnom okne, Arches N.P., Utah
IMG_5884.jpg
IMG_5886.jpg
IMG_5887.jpg
IMG_5900.jpg
IMG_5909.jpg
landscape arch, Arches N.P., Utah
IMG_5919.jpg
IMG_5927.jpg
IMG_5929.jpg
IMG_5934.jpg
IMG_5948.jpg
IMG_5951.jpg
IMG_5952.jpg
McQueen, UTAH
IMG_5970.jpg
IMG_5976.jpg
cestou do Bryce kaňonu, Dixie Forest, Utah
IMG_6079.jpg
rano po Bryce kaňone, keď sa mi Anička stratila

Takže po kaňonoch a krásnom Zion N.P. sme vyvreli v Toquerville. Dva dni v Zione boli super. Krátke túry, jazda autobusom po celom parku a na koniec túra proti prúdu rieky Virgin do kaňonu. Volalo sa to tam "The Narrows". Akési úžiny, či tiesňavy. Po bokoch sa vám nad hlavy týčia 100metrove pieskovcové skaly, stále sa to zužuje, po pás, po kolená vo vode proti prúdu až kým sa neotočíte späť. Tou istou trasou.
V Toquerville sme mali dohodnutý couchsurf u Nathana a Sari. Úžasný ľudia. 6 ročný Johny a 3 ročná Emili boli zo začiatku ostýchavý ako všetky deti. Už sú v pohode. Už sme kámoši. Sarin stryko sa ponukol, že nám spraví auto bez nároku na honorár. Oni zas boli radi, že ostaneme dlhšie, že sa viac spoznáme a že im to tak viac vyhovuje. Toto sa vám nestane každý deň a tak tu už skvotujeme izbu šiesty deň a po dlhšej dobe sa dostavil aj pocit domácej pohody. Spoločne sme opäť boli v Zione aj s deckami a dali sme Tiesňavy ešte ďalej ako prvý krát. Problém s autom sa ukázal byť nemalí. Skoro sa zopakoval scenár s pred roka, keď sme na našom VW v Írsku mali prasknutú hlavu. Na šťastie sú to iba ventily, ktoré nám tu v susednom Hurricane už spravili. Paráda. Ja už som chcel baliť biky, predať vrak a isť na snáď už zajtra vyrazíme autom. Ale jedno vám tu poviem. Keď sa opäť vážne pokazí, ostane tam, kde naposledy zastaví, alebo na nejakom vrakovisku a mi opäť kopneme do pedálov.

PS: Zajtrajší plán. Odchod z Toquerville smer Las Vegas a rozbiť tam bank.....

IMG_6087.jpg
IMG_6094.jpg
IMG_6096.jpg
IMG_6117.jpg
IMG_6124.jpg
Panorama_66.jpg
Panorama_11.jpg
GRAND CANYON, Arizona

IMG_6141.jpg
IMG_6165.jpg
IMG_6191.jpg
IMG_6198.jpg
IMG_6215.jpg
IMG_6273.jpg
Panorama_2.jpg
Panorama_111.jpg
ZION National Park, Utah

IMG_6283.jpg
IMG_6291.jpg
IMG_6301.jpg
IMG_6303.jpg
IMG_6305.jpg
IMG_6311.jpg
IMG_6313.jpg
IMG_6319.jpg
IMG_6330.jpg
IMG_6365.jpg
Nathan, Sarah, Johnny na mojich pleciach a malá Emily
IMG_6355.jpg
strýco Keith opravuje našu káru
270_IMG_6390.jpg
strom. ani do obchodu netreba isť
The Narrows, Zion N.P.

PS2: je tu tak horiačo a sucho, že keď dychneš na objektív, ta sa vobec nezarosi. V nose suchota až krev teče.

Posted by robertpalicka 20:16 Archived in USA

Table of contents

Comments

Drzime palce, velmi Vam prajeme aby ste svoj vylet dokoncili podla Vasich predstav...

by mirok, katka a malyj ondrejko

Robo, Anči, čo to za stránka Warshowers page? :-)

by Mimo

warschauer seiten? varšavské stránky?

by Mimo

Tak teraz uz len drzim palce, aby ten bank vysiel ;)

by Peto

krajina jak svina. pripajam sa k zelaniu banku. a nestracajte sa jeden druhemu. a to video z armady kde si stal jak vojak bolo paradne ale viac sa mi paci tvoja pritomnost jak minulost. good luck

by patrik

Comments on this blog entry are now closed to non-Travellerspoint members. You can still leave a comment if you are a member of Travellerspoint.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint